GANGPUR (Princely State)


AREA: 6,466.74 kmē PRIVY PURSE: Rs 135,100 ACCESSION: 1st January 1948
STATE: Orissa DYNASTY: Parmar RELIGION: Hindu
POPULATION: 238,896 (1901) REVENUE: 311,865Rs (1907



PRESENT RULER: Raja SAMARENDRA SHEKHAR DEO, 23rd Raja Saheb of Gangpur
married 2010 at Maihar Palace, Maharajkumari Vigyani Kumari, daughter of HH Maharaja Charanamrit Singh Ju Deo Bahadur of Maihar.
PREDECESSORS AND SHORT HISTORY: The state was ceded to the British Government in 1803 by the Treaty of Deogaon, with Raja Raghoji Bhonsle of Nagpur, to whom it was restored by a special engagemnet in 1806. It reverted to the British Government under the provisional agreement concluded with Madhoji Bhonsle in 1818, and was finally ceded by the treaty of 1826. The state was transferred from Chota-Nagpur division to Orissa Division on 16th October 1905. Rulers were....
  • Raja BAIJNATH SHEKHAR DEO, 11th Raja of Gangpur -/1804
  • Raja INDRA SHEKHAR DEO, 12th Raja of Gangpur 1804/1820
  • Raja PARSHARAM SHEKHAR DEO, 13th Raja of Gangpur 1820/1831, married and had issue. He died 26th February 1831 (#3).
    • Raja Jagadev Shekhar Deo (qv)
  • Raja JAGADEV SHEKHAR DEO, 14th Raja of Gangpur 1831/1852
  • Raja CHANDRABHANU SHEKHAR DEO, 15th Raja of Gangpur 1852/1858
  • Raja MADAN MOHAN SHEKHAR DEO, 16th Raja of Gangpur in 1858, he succeeded to the gadi on 28th November 1858 (#1)
    COURT OF WARDS 1858/1871
  • Raja DANARDAN SHEKHAR DEO, 17th Raja of Gangpur 1860/1865
    STATE MANAGEMENT [xx.12.1865] - [xx.1.1871] Lal Gajraj Shekhar Deo Sarbarkhar
  • Raja RAGHUNATH SHEKHAR DEO Bahadur, 18th Raja of Gangpur 1858/1917, born 25th January 1850 (#4 p.204) in the collateral Kharposhdar family of Birbira, he succeeded to the gadi in December 1865 (#4 p.204), he took charge of the state in January 1871 from his uncle, Lal Gajraj Shekhar Deo Sarbarkhar; he was granted the title of Raja Bahadur in 1911 and the title of Maharaja as a personal distinction in 1915; married and had issue. He died 1917
    • Tikayet Harinath Shekhar Deo, married and had issue.
      • Raja Bhawani Shankar Shekhar Deo (qv)
      • Patayet Gauri Shankar Shekhar Deo, married and had issue.
        • Kumar Bikram Shekhar Deo, married and had issue.
          • Pattayet Rani Rajshree Devi, married 23rd June 1988, Rajkumar Pattayet Narayan Chandra Deo of Jarada, and has issue, one son.
        • Kumar Rani Lalita Devi, married Kumar Dhirendra Narain Singh Deo of 'Nua Pacca II', and had issue, one daughter and three sons. (see Seraikella)
  • Raja BHAWANI SHANKAR SHEKHAR DEO, 19th Raja of Gangpur [6.10.1917] - [5.5.1930], born 14th May 1898 and succeeded 10th June 1917 (#2), married Shrimati Dowager Rani Janaki Rathnayammarjee, daughter of Sri Sri Sri Raja Vyricharla Virbhadra Raju Bahadur Garu of Kurupam, and his wife, Sri Rani Sahiba Lakshmi Narasayamma Patta Mahadevi Garu; Regent of Gangpur 1930/1944, C.B.E. [cr.1945], and had issue. He died 5th May 1930.
    • Raja Bir Mitra Pratap Shekhar Deo (qv)
    • Raja Bir Udit Pratap Shekhar Deo (qv)
  • Raja BIR MITRA PRATAP SHEKHAR DEO, 20th Raja of Gangpur [5.5.1930] - [26.12.1938], born 10th March 1920, he succeeded to the gadi on 5th May 1930, died sp on 26th December 1938.
    REGENT, Rani Janaki Rathnayanmarjee [5.5.1930] - [26.12.1938] (first time) and [26.12.1938] - [27.11.1944] (second time)
  • Raja BIR UDIT PRATAP SHEKHAR DEO B.A., 21st Raja of Gangpur [26.12.1938] - [1.1.1948] (1967), born 25th September 1923, succeeded to the gaddi on 26th December 1938, and was granted full ruling powers on 27th November 1944; educated at Mayo College, Ajmer and Nagpur University (B.A.); M.L.A. (Orissa) 1957/1961; Minister in the Government of Orissa, married 17th May 1944, Sri Rani Rukmini Devi, daughter of Sri Sri Sri Vyricharla Narayana Gajapathi Raju Bahadur Garu of Kurupam, and his wife, Rani Chandramani Devi, and had issue. He died 28th November 1967.
    • Raja Birendra Shekhar Deo (qv)
    • Pattayet Bharatendra Shekhar Deo, born 4th September 1957, educated at Rajkumar College, Raipur and at Cambridge (Senior); M.L.A. (Orissa) 1985/1994 (two terms); an outspoken critic of the atrocities committed by the Indian Government in 1980-85; he worked for the improvement of the conditions of the Adivasi and Harijans of Sundargarh Constituency and also of Sundargarh district; intersts and pastimes were Photography and Automobile Engineering as well as the development of the Sundargarh area; married Pattayet Rani Padmini Devi of Kharsawan, and had issue, one son and one daughter. He died 1st September 1994. (Kishore Mahal, Dist. Sundargarh, Gangpur, Orissa, India)
      • Raja Samarendra Shekhar Deo (qv)
  • Raja BIRENDRA SHEKHAR DEO, 22nd Raja of Gangpur 1967/- , married 1stly, Rani Sudha Devi, daughter of Raja Bajendra Singh of Patiala, married 2ndly, (div.) (as her first husband), Rajkumari Pratima Devi, second daughter of Raja Prasanna Chandra Deo of Jarada (see Talcher), and his wife, Rani Swarna Prabha Manjari Devi.
  • Raja SAMARENDRA SHEKHAR DEO, 23rd Raja of Gangpur (see above)
OTHER MEMBERS:
  • Kumar Narendra Shekhar Deo, married Rajkumari Asha Devi, eldest daughter of Raja Anant Narayan Singh Deo of Dharakote, and his wife, Rani Shanti Devi.
  • Kumar Bhanu Pratap Shekhar Deo
  • Kumar Brajalal Shekhar Deo, married and had issue.
    • Kumar Dibyalochan Shekhar Deo, born 19th December 1923, he took an active part in the Prajamandal movement prior to the merger of the Princely States; served as Headmaster in the local M. E. School 1949/1950, resigning in order to pursue public work; President, District Congress Committee 1967/1971; Convenor, District Congress Committee; Member, Block Advisory Committee, Sudargarh Block and Sarpanch, Majhapara Grama Panchayat 1954/1962 (three terms); Chairman, Sundargarh Panchayat Samiti, 1961/1967; Life Member Bharat Krushak Samaj from 1955 and subsequently elected member to the All-India Farmers Council; President, Graingola Cooperative Society for two terms and member of the Board of Directors of Sundargarh Central Co-operative Bank Ltd. 1964/1966 (two terms); Member, Sundargarh Regional Co-operative Marketing Society Ltd. for two terms; M.L.A. (Orissa) 1971/1973 and 1971/1977; Minister of State, Irrigation and Power (6.3.1974) - (16.12.1976); married Kumari Mithila Devi, and had issue, one daughter. He died 14th October 1989.
1. "The Golden Book of India"; LETHBRIDGE, Roper, MacMillan & Co., 1893 , p.142
2. "Indian Annual Register" , N. N. Mitra, Calcutta 1945
3. ref. IOR/F/4/1403/55513 - date: Jul-Dec 1831
4. "Memoranda on Native States in India, 1907" Vol. 1, Calcutta, Superintendent Government Printing, India. 1908